Apple Store ligger under pyramiden i det ikoniska Louvren museum

Apple Carrousel du Louvre

Apples spektakulära butik under pyramiden i det ikoniska Louvren, som har varit öppen i nio år, stängs senare denna månad, företaget meddelat.

Beläget vid köpcentret Carrousel du Louvre under pyramiden framför det världsberömda Louvren i Paris, Frankrike, stänger flaggskeppsbutiken sina dörrar permanent lördag 27 oktober. Butiksplatsen har sett över 12 miljoner besökare sedan öppnade 2009 och var Apples första butik i Frankrike.

”Det var ett nöje att tjäna dig i nio år. Butiken stänger den 27 oktober, ”står det i ett maskinöversatt meddelande på Apple Retail-webbplatsen.

Som första fick syn på av 9to5Mac meddelades butikens överhängande ersättare i september. I stället öppnar en helt ny murstenbutik i november på Champs-Élysées, en aveny som är känd för sina teatrar, kaféer och lyxbutiker.

Apple öppnar en helt ny flaggskeppsbutik i november på Champs-Élysées i Paris, Frankrike

Den kommande historiska butiken med flera våningar kommer att sysselsätta cirka 200 personer och har Apples nästa generations detaljhandelsdesign med en massiv videovägg, träd, naturligt ljus, ren energi och mer, med utsidan som matchar utseendet på Champs-Élysées.

De nedre två nivåerna kommer att ägnas åt detaljhandeln och de övre våningarna kommer att vara kontor. Apple betalar enligt uppgift 14 miljoner euro per år i hyra.

Företaget har bekräftat till fransk publicering La Chaîne Info (Google översätt) att vissa anställda från Apple Carrousel du Louvre kommer att övergå till den nya butiken vid ett senare tillfälle.